مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان سیستان و بلوچستان

گزارش یک محرومیت

استان سیستان و بلوچستان بزرگترین استان کشور از نظر مساحت است. حدود 300 کیلومتر مرز آبی با دریای عمان و 1100 کیلومتر مرز بین‌المللی با دو کشور پاکستان و افغانستان و دارا بودن بیش از دو و نیم میلیون نفر جمعیت، جایگاه متمایزی به این استان بخشیده‌است. در این گزارش تلاش شده‌است «حوزه سیاست اقتصادی، صنعتی و گردشگری»، «حوزه سیاست محیط‌زیست، آب و کشاورزی» و «حوزه سیاست اجتماعی و فرهنگی» مطالعه، بررسی و آسیب‌شناسی شود و راهکارهای موثر هر معضل یا مساله پیشنهاد گردد.
تصویر گزارش یک محرومیت

گزارش «مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان سیستان و بلوچستان» یکی از مجموعه‌ گزارش‌های استانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری است که برای اولین‌بار انتشار می‌یابد تا مورد استفاده نخبگان، سیاستگذاران و مدیران استانی، پژوهشگران، سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌ها قرار بگیرد.

از لحاظ ساختاری، نوشتار حاضر در سه حوزه سیاستی تنظیم شده است که توصیف‌ها و تبیین‌هایی که از هر حوزه می‌شود، از نظر تحلیلی به حوزه‌های دیگر نیز کمک می‌کند:

1- حوزه سیاست اقتصادی، صنعتی و گردشگری

2- حوزه سیاست محیط زیست، آب و کشاورزی

3- حوزه سیاست اجتماعی و فرهنگی

در انتهای گزارش نیز، به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مسایل استان در سه حوزة نامبرده پرداخته می‌شود.

اما قبل از ورود به بحث و بررسی مسایل استان در حوزه‌های نامبرده، باید به دو نکته توجه داشت. اول اینکه، تمرکز گزارش در هر قسمت بر یک حوزه خاص و تفکیک مسائل آن از دو حوزه دیگر، فقط از زاویه تحلیلی و به قصد بررسی دقیق‌تر مسئله از آن منظر بوده و در واقعیت امر و دنیای واقعی این مسائل بطور یکجا و درهم‌تنیده وجود دارند و امکان تفکیک ماهوی آنها وجود ندارد. دوم اینکه، همان‌گونه که در واقعیت این حوزه‌ها درهم‌تنیده هستند، در امر سیاست‌گذاری و اجرا نیز باید این حوزه‌ها را با یکدیگر در نظر گرفت. بنابراین، هیچ یک از حوزه‌ها بر دیگری هم از منظر تحلیلی و هم از منظر اجرایی ارجحیت ندارد. برای مثال، حل یک‌جانبه مسائل اقتصادی نمیتواند در اولویت باشد و حتی محال است، مادامیکه مسائل با یکدیگر در نظر گرفته نشوند و آثار دیگر حوزه‌ها نیز بررسی نشود؛ چه بسا در این صورت، راهکارها، نه‌تنها اثربخش نبوده، که حتی میتواند آثار منفی و معکوس داشته باشد.

برای دریافت متن کامل این گزارش از لینک دانلود زیر استفاده نمایید.

102597
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.

نظرات شما ( 1 نظر )

علوی
جمعه 7 مهر 139618:45
با تشکر فراوان از تهیه این گزارش که برای توسعه استان سیستان و بلوچستان راه‌حل‌های بسیار کارآمد و بدیعی ارائه می‌دهد: مثلا تفکیک زباله از مبدأ و استفاده از ماسک برای حل مشکلات محیط زیستی و احداث بیمارستان تخصصی برای ارتقای خدمات اجتماعی. واقعیت این است که تمام گزارش‌های راهبردی تمام دستگاه‌های راهبردی از همین دست است؛ درست ولی بی‌فایده!
( 1 ) ( 0 )