بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در عرصه سیاستگذاری

سیاستگذاری داده باز حاکمیتی، مفهوم و رویکرد جدیدی است که به‌دنبال بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در عرصه سیاستگذاری است.
تصویر بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در عرصه سیاستگذاری

«مفهـوم‌شناسـی سیاستگذاری داده باز حاکمـیتی و تبـیین مزایا و فواید آن در عرصه‌های مختلف سیاستگذاری» عنوان مقاله محمدعبدالحسین‌زاده دانشجوی کارشناسی‌ارشد دانشگاه امام صادق(ع) بههمراه دکتر ذوالفقارزاده استادیار دانشگاه تهران و مهدی ثنایی دانشجوی دکتری دانشگاه تهران است. در چکیده این مقاله آمده است:

«یکی از رویکردهای نوین شکل‌گرفته در عرصه سیاستگذاری و حکمرانی، بحث سیاستگذاری داده باز حاکمیتی است. سیاستگذاری داده باز حاکمیتی، مفهوم و رویکردی جدید است که به‌دنبال بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در عرصه سیاستگذاری است. پژوهش حاضر با هدف فهم سیاستگذاری داده باز حاکمیتی و فواید و مزایای آن در عرصه سیاستگذاری شکل گرفته است. با مشاهده پژوهش‌های انجام‌شده در حوزه داده باز و همچنین اقدامات عملی که در سطح جهان انجام شده‌است، مشخص می‌شود که سیاستگذاری داده باز حاکمیتی باعث تأثیرات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و تأثیرات مدیریتی و حاکمیتی (سیاستگذاری) میشود که این تأثیرات، در جای خود، گام‌هایی مهم در راستای تحول دولت و سیاستگذاری دولتی است».

این مقاله در شماره ۲۲ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاست‌گذاری عمومی ویژه بهار ۹۶ به چاپ رسیده‌است.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده نمایید.

102590
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.