سخنرانی در جمع مردم استان خراسان شمالی

/ ماه رمضان، ماه اتصال، دوستی و آشنایی/ گذشت دو سال از رأی مردم به دولت تدبیر و امید و اعتدال/ پیام‌های انتخابات 92/ وضعیت کشور هنگام آغاز به کار دولت/ بیکاری مهم‌ترین مشکل مردم/ تحریم و عزم دولت و ملت برای رفع آن/ کشاورزی/ اقدامات دولت درخصوص بهداشت و سلامت/ رفاه و خدمات اجتماعی/ احیای دریاچه‌‌ها و تالاب‌ها/ مبارزه با تحریم/ نفوذ موسیقی، فرهنگ، شعر و ادب از خراسان شمالی به منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و .../ بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان/ راه‌‌های روستایی/ راه آهن/ سلامت/ گازرسانی به روستاها/ آبرسانی/ سد سومبار/ فاضلاب/ صنعت/ کشت گلخانه‌‌ای/ دانشکده علوم بجنورد/ گردشگری/ طرح‌های کشاورزی

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

روز ۲۴ خرداد که روز شما، روز سرافرازی ملت ایران و مردم دلداده به اسلام و ایران است در استان غیور و سرافراز خراسان شمالی هستیم. از آغاز ورود به شهر زیبای بجنورد و در همه خیابان‌ها تا این ورزشگاه شاهد شور و هیجان و محبت مردم بودیم. شما با نشاط و سرور خودتان نشان دادید که ۲۴ خرداد روز سرافرازی و خوشحالی ملت ایران است.
مردم عزیز استان با ترکیب فارس، کرمانج، ترک و ترکمن و با زیبایی‌های لهجه، گویش، زبان و فرهنگ، در این استان (و در هر سه استان شمالی، رضوی، جنوبی) افتخارشان آن است که تحت حمایت امام هشتم مولای‌مان حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) هستند و همه ملت ایران این افتخار را دارد که امام هشتم به عنوان فخر همه ایرانیان، شیعیان و همه مسلمانان و آزادیخواهان جهان است.
در آستانه ماه عبادت حق هستیم، ماه صیام و قیام، قرائت قرآن، دوستی و محبت، نشاط معنوی، سخاوت‌ها، سفره‌های افطار، پاکی‌ها، زدودن دل‌ها از انواع کینه‌ها و ماهی که ملت ما در تقرب به خداوند، قرآن و معنویت خود را در آستانه بهار معنوی عبادت و قرآن می‌بیند؛ این ماه برای همه ما مبارک باد. ماه رمضان ماه اتصال، دوستی و آشنایی است که فرمود: اصلاح ذات البین أفضل من عامة الصلاة و الصیام ؛ از نماز و روزه برتر، اخوت، نزدیکی و برادری می‌باشد.
امروز دو سال از رأی ملت ایران برای تشکیل چنین دولتی می‌گذرد. امروز دو سال از روز آراء مردم به اعتدال و میانه‌روی می‌گذرد؛ دولتی که چشم‌اندازش امید است و برنامه‌اش تدبیر و روش‌اش همواره اعتدال خواهد بود. شما حماسه بزرگی را در دو سال پیش در این سرزمین آفریدید. با ۷۳ درصد واجدین شرایط پای صندوق آراء ثابت کردید که این ملت عاشق نظام، جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی است و انتخاب خود را با صندوق آراء به جامعه خود و جهانیان نشان می‌دهد.
24خرداد دو سال پیش ملت ما اعلام کرد ما مسیری را انتخاب می‌کنیم که در آن مسیر، همه اقوام، متحد و کنار یکدیگر باشند، ما مسیری را انتخاب می‌کنیم که شیعه و سنی، ترک و ترکمن، کرد و بلوچ، عرب و لر همه و همه زیر پرچم اسلام و ایران برای توسعه ایران زمین دست به دست هم خواهیم داد.
ما در روز ۲۴ خرداد دو سال پیش به همه اعلام کردیم که در این سرزمین به فرهنگ یکدیگر، افکار یکدیگر و سلیقه‌های یکدیگر احترام می‌گذاریم، آستانه تحمل را بالا و بالاتر می‌بریم. این جناح یا آن جناح، این حزب یا آن حزب، این قوم یا آن قومیت، این لهجه و گویش یا آن لهجه و گویش، همه در پی هدف واحد هستیم و آن پیشرفت سریع و همه جانبه ایران عزیز است.
ما می‌خواهیم در این کشور بر رقبا، همسایگان و دیگر کشورهای در حال توسعه پیشی بجوییم.
ملت بزرگ ایران، مردم خراسان، خراسان شمالی!
اگر می‌خواهیم به پیشرفت و قله‌های ترقی دست پیدا کنیم باید متحد باشیم و دست به دست هم بدهیم و اختلافات را کنار بگذاریم. همه به هم کمک کنیم تا در این کشور رونق اقتصادی آغاز شود.
شما می‌دانید روزی که این دولت کار خود را آغاز کرد، از رشد و رونق اقتصادی خبری نبود، آمار اقتصادی ما نشان می‌داد که در سال ۹۱، شرایط رشد کشور حدود منفی ۷ درصد بوده؛ یعنی رکود عمیق که حتی در سال ۹۲ هم باز رشد کشور منفی بود و می‌دانید که در شرایط رکود روز به روز تولید کاسته و کاسته می‌شود و اگر تولید کاسته شد، دست نیاز ما به بیگانه دراز می‌شود، اگر تولید کاسته شد حتی برای نان شب هم نیازمندیم تا گندم را از خارج وارد کنیم و شما می‌دانید که در سال ۹۲ میلیون‌ها تن گندم وارد شد.
پارسال ۲ ۳ میلیون تن گندم کمتر وارد کردیم و امسال به حول و قوه الهی کمتر از قبل. نیازمندی‌های کشاورزی ما در طول سال‌های ۹۲ و ۹۳ به بیگانه و خارج کاهش پیدا کرده و روی پای خود ایستاده‌ایم. ما در این مدت هفت میلیارد دلار مواد غذایی کمتر وارد کرده‌ایم و این به معنای آن است که در مسیر تولید حرکت کرده‌ایم. تعداد تراکتورها، کمباین‌ها، ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی که روز به روز افزایش پیدا می‌کند به معنای حرکت کشور در مسیر توسعه و رشد است.
امروز بیکاری بالاترین مشکل اجتماعی مردم است.چرا باید امروز با این معضل روبه‌رو باشیم؟ ایران با عظمت، این همه معادن، این همه سرزمین آماده و جوانان لایق و تحصیل‌کرده، پس معلوم است که ما باید حرکتی از نو آغاز کنیم.
ملت ایران، مردم خراسان شمالی، بجنورد قهرمان!
ما می‌توانیم و قادر هستیم کشور را در مسیر حرکت و توسعه قرار دهیم. دیگران در مسیر مسابقه بر پای ملت ما زنجیر نابجای تحریم انداخته‌اند. ما نخواهیم گذاشت این زنجیر ادامه پیدا کند. همه مردم ایران و همه جوانان بدانند هر مشکلی که برای این ملت و برای حقوق این ملت هست، ما دست به دست هم خواهیم داد، با اتحاد، یگانگی، وحدت و انسجام ملی، با حمایت و هدایت مقام معظم رهبری، با اتکال به خداوند و با توجهات امام هشتم حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع)، ما دست به دست هم خواهیم داد و به جلو خواهیم رفت.
ملت، دولت و رهبری ما تنها نیست، یک ملت منسجم و یکپارچه که عنایت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و ائمه هدی(ع) پشت سر این مردم است.
ما نخواهیم گذاشت بیگانگان به ظلم و جنایت تحریم‌های خود علیه ما ادامه دهند. ما نخواهیم گذاشت حقوق ملت ایران پایمال شود و مواد خوراکی مردم گران‌تر به دست آنان برسد. بدخواهان با زنجیرهای تحریم باعث شدند هر جنسی که از خارج به دست شما رسیده، حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد گرانتر شود؛ یعنی این پول از جیب شما داده شده است و آنهایی که می‌گویند تحریم مهم نیست، گویی از جیب مردم بی‌خبرند، آنهایی که می‌گویند ما نباید در برابر بیگانگان بایستیم، آنهایی که می‌گویند ما در برابر ۱+۵ با قامتی رشید و با دیپلمات‌های کارآزموده نباید حرف بزنیم و مذاکره کنیم گویی از زندگی مردم بی‌خبرند.
ما به حول و قوه الهی با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و با حمایت شما مردم بزرگ، هم در داخل ایران غنی‌سازی خواهیم کرد و هم چرخ اقتصاد را به حرکت در می‌آوریم.
عملکرد و اقدامات دولت در شرایط تحریم
ما در طول ۲۲ ماه گذشته صدها هزار هکتار زمین کشاورزی را تحت آبیاری مدرن قطره‌ای قرار داده‌ایم، فقط در خوزستان و ایلام ۱۷۷ هزار هکتار. در همین استان خراسان شمالی به حول و قوه الهی برای مدرن کردن آبیاری کشاورزی ۶۰ میلیارد تومان هزینه خواهد شد.
ما نخواهیم گذاشت با فشار دشمن قامت رشید ملت بزرگ ایران ذره‌ای در برابر فشار دشمنان خم شود. علی‌رغم همه فشارها تحول بزرگ در سلامت را در این ۲۲ ماه شاهد هستیم. در طول یک سال گذشته بیش از ۳ هزار و ۹۰۰ پزشک متخصص به استان‌های محروم و نقاط دورافتاده اعزام کرده‌ایم که این تعداد پزشک متخصص ۲۴ ساعته و شبانه‌روز در این مناطق برای درمان مردم حضور دارند.
ما هزارها خانه بهداشتی را ساخته و آماده یا تجهیز کردیم. ما در این مدت برای آسودگی بیشتر بیماران‌ نزدیک به ۱۱ میلیون نفر را در حاشیه شهر‌ها تحت پوشش خدمات درمانی قرار دادیم. ما ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را در طول یک سال تحت پوشش بیمه درمانی قرار دادیم و ۱۱ میلیون نفر را تحت پوشش حمایت امنیت غذایی قرار دادیم.
این دولت ننشسته است تا دیگران در مذاکرات هسته‌ای در برابر حرف حق ما تسلیم بشوند یا نشوند. این دولت ننشسته‌ است تا تحریم‌ها برطرف شود. این دولت از روز آغاز در شرایط تحریم، قدم به قدم برای رفاه و خدمات اجتماعی به مردم،گام‌های مصممی برداشته‌ و برخواهد داشت.
ما در شرایط تحریم به فکر دریاچه‌های خشک افتاده‌ایم، ما در شرایط تحریم به فکر رودخانه‌های بزرگ، هامون‌ها و تالاب‌های کشور افتاده‌‌ایم. ما در شرایط تحریم کیفیت بنزین و گازوئیل مصرفی را بالا برده و سیستم فاضلاب شهرها را اصلاح کردیم. ما در شرایط تحریم پروژه قطار سریع‌السیر را در ایران آغاز کردیم.
ما از تحریم نمی‌هراسیم، اما با تحریم مبارزه می‌کنیم. ما تحریم را به حول و قوه الهی و با کمک شما مردم لغو خواهیم کرد.
ما در همان مرکزی که به ناحق علیه ما تحریم وضع کردند، یعنی در شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌ها را لغو خواهیم کرد. ما در تهران و بجنورد نمی‌نشینیم و شعار بدهیم، ما در گوشه این اجتماع و آن اجتماع نمی‌نشینیم و شعار بدهیم، ما خواهیم رفت در همان سازمان ملل و همان جا که علیه ملت ما قطعنامه وضع شده است، تحریم‌ها را لغو خواهیم کرد.
ما به حول و قوه الهی، ملتی می‌خواهیم که همان‌طور که به ارزش‌هایی مانند ایمان، اسلام، معنویت و اخلاقش احترام می‌گذارد، شاد و سرزنده هم باشد.
همان‌طور که در این استادیوم ورزشی وقتی نام امام هشتم(ع) برده می‌شود، روحتان پرواز می‌کند و این همه احساسات به خرج می‌دهید، همین جا اگر قطعه موسیقی نواخته می‌شود و شما شاد شوید آیا اشکال دارد؟ ما مگر با شادی و نشاط مردم مخالف هستیم؟ ما به روزش خوشحال و به روزش هم اشک می‌ریزیم. روزهای ۱۹ و ۲۱ رمضان اشک می‌ریزیم و ۱۵ رمضان شادی می‌کنیم. ما ملتی رشید، شاد، بزرگ و فرهنگ‌دوست هستیم. موسیقی، فرهنگ، ادب و شعر از سرزمین ایران، از خراسان شمالی عزیز و از این سرزمین فرهنگ دوست به کل منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و سایر مناطق رسوخ پیدا کرده است. ما هم شادی ملت را می‌خواهیم و هم اشتغال ملت و رونق اقتصادی مردم و رفاه اجتماعی می‌خواهیم و هم سانتریفیوژ. ما همه آنچه را که حق‌مان است، می‌خواهیم. ما برای احقاق حقوقمان قیام کردیم.
طرح و تصمیمات دولت برای خراسان شمالی
مردم بزرگ استان خراسان شمالی!
چند جمله‌ای هم درباره طرح‌هایی که مصمم هستیم به حول و قوه الهی در دولت یازدهم برای استان شما انجام دهیم صحبت کنم؛ عمدتاً این طرح‌هایی که می‌گویم امسال و سال ۹۵ و برخی از آنها در اوایل سال ۹۶ ان‌شاءالله و با حمایت شما مردم و با تلاش مسئولان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
اولین طرح، تکمیل بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان است. این مسیر بزرگ که ۲۵۰ کیلومتر است، مجموعاً نیاز به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد، ما این بحث را با ورزا در تهران مطرح کردیم، کمی سخت‌شان بود که کل پروژه را در اختیار بگیرند، اما در سال ۹۴ الی۹۶، اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
اصلاح و تکمیل روکش‌های مورد نیاز حدود ۶۶۰ کیلومتر راه‌های روستایی، با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
طرح بسیار مهم راه‌آهن بجنورد، اسفراین و ان‌شاءالله از اسفراین به جوین و اتصال به راه‌آهن سراسری که به اعتبار بسیار سنگینی با مجموعاً هزار میلیارد تومان نیاز دارد را تأمین کرده و این طرح را ادامه خواهیم داد و راه‌آهن اسفراین به جوین که ۵۰ میلیارد تومان نیاز به تکمیل دارد تا پایان ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد. برای بقیه آن هم برنامه ما این است که از صندوق توسعه ملی ۳۰۰ میلیون دلار وام دریافت ‌کنیم و بنابراین قسمت اعظم آن در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
استان ۱۳ نقطه حادثه‌خیز دارد که برای رفع این مشکلات ۱۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، این اعتبار تأمین شده و همه این ۱۳ نقطه حادثه‌خیز در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اجرا خواهد شد.
فرودگاه بجنورد که نیاز به تکمیل دارد با ۳۰ میلیارد تومان هزینه امسال تکمیل خواهد شد.
برای تکمیل بخش بیمارستانی و مسئله سلامت، بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی بجنورد با ۴۴ میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال ۹۵ اجرایی و تکمیل خواهد شد. بیمارستان ۲۱۸ تختخوابی شیروان با ۲۹ میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال ۹۵ تکمیل خواهد شد و بیمارستان ۶۴ تختخوابی جاجرم و گرمه با ۲۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۹۴ عملیاتی و تکمیل خواهد شد.
همچنین به کلیه روستاهایی که تاکنون گازرسانی انجام نشده، که ۷۵ نقطه است تا پایان ۹۵ گازرسانی عملیاتی خواهد شد. در استان مجموعاً ۸۰ مدرسه از لحاظ ساختمانی نامساعد است که این مدارس در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تکمیل و همه با ساختمان‌های جدید جایگزین خواهد شد.
در زمینه مسئله آبرسانی در بجنورد، طرح آبرسانی با ۳۵ میلیارد تومان اعتبار تا اوایل سال ۹۵ تکمیل خواهد شد که هم کیفیت آب اصلاح خواهد شد و هم بعضی از بخش‌هایی که نمی‌توانند به آب سالم دسترسی داشته باشند، این آب سالم در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
سد سومبار هم با ۵۰ میلیارد تومان تکمیل خواهد شد و سد چندیر نیز با اعتبارات آب‌های مرزی تأمین خواهد شد. از سوی دیگر ۱۷ طرح آب و فاضلاب در استان پیگیری خواهد شد که فاضلاب اسفراین در سال ۹۴ تکمیل خواهد شد. ۱۲مجتمع آبرسانی روستایی با ۴۵ میلیارد تومان اعتبار در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تکمیل خواهد شد. در بخش صنعت، یک واحد جدید پتروشیمی با اعتبار ۷۰۰ میلیون دلار از طریق تأمین اجتماعی آغاز خواهد شد که بزرگ‌ترین واحد صنعتی در استان خواهد بود.
در زمینه کشت گلخانه‌ای هم اقدامات لازم برای بهره‌وری انجام خواهد شد.
دانشکده علوم بجنورد با اختصاص 5/5 میلیارد تومان تا پایان ۹۵ تکمیل خواهد شد. 2/5 میلیارد تومان هم برای استادیوم‌های ورزشی استان اختصاص داده شده است. در زمینه گردشگری هم با ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی چهار هتل نیمه تمام تکمیل خواهد شد.
نکته دیگر اینکه با تسهیلات ویژه‌ای که برای این استان از طریق صندوق توسعه ملی مد نظر قرار دادیم، نرخ ترجیحی برای این استان مقرر شده که برای طرح‌های کشاورزی با سود تسهیلات ۱۰ درصد و برای صنعت با سود تسهیلات ۱۲ درصد، فرصت بسیار خوبی فراهم است که کارآفرینان در این زمینه فعال شوند.
در مجموع در این سفر ۲۵ طرح و پروژه با مبلغ اعتبار ۵۷۰ میلیارد تومان تصمیم‌گیری و همه این طرح‌ها در سال جاری و آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
شاد و موفق و سرفراز باشید.

. نهج‌البلاغه، نامه 47.

102585
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.