سخنرانی در مراسم افتتاح طرح‌های استان قزوین

تجهیز شگفت‌انگیز اراضی استان قزوین به آبیاری مدرن/ گازرسانی به هزار روستا در دولت یازدهم/ ناراحتی برخی افراد از وسایل ارتباطی و اینترنت و... / ضرورت اصل ارتباطات و فرهنگ استفادة درست از ابزارهای ارتباطی/ احیای سازمان برنامه و بودجه/ خرسندی از تصدی امور توسط خانم‌ها/ ایجاد امنیت و بهبود فضای کسب و کار پس از توافق هسته‌ای/ برخی سنگ‌اندازی‌ها در مسیر پیشرفت ملت ایران / نمونه‌ای از پیشرفت و حرکت کشور به سوی تعالی و ترقی/ افزایش 9 میلیون تنی مواد پتروشیمی در دولت یازدهم/ وعدة دولت برای راه‌اندازی راه‌آهن تهران ـ قزوین/ عملکرد دولت در عرصة آبرسانی/ راه‌اندازی واحد‌های نیمه فعال و تعطیل شده در سال گذشته/ ایجاد اشتغال کاری دشوار و پیچیده و مستلزم سرمایة دخلی و خارجی و فناوری/ انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 و لزوم تشویق مردم برای حضور حداکثری در این عرصه

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

خیلی متشکر از زحمات همه دست اندرکاران در امور صنعت و تولید. برای ما مایه مباهات است که هر روز مردم عزیز و بزرگوار ایران در استان‌های مختلف برای تولید و ثروت ملی‌شان تلاش می‌کنند و زمینه را برای اشتغال جوانان عزیزمان آماده می‌کنند.

به نام خداوند و با توسل به روح حضرت موسی ابن جعفر صلوات الله و سلام علیه و به میمنت ایام بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام، بهره‌‌برداری از کارخانه‌‌های بنیان کالا شیمی، بهشت کویر آریانا، صنایع گلشیر و لنت پارسیان پیشرو را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

خیلی متشکر از آقای مهندس حجتی، جناب عالی، وزارت جهاد کشاورزی و همه کشاورزان و کارآفرینان عزیز. بسیار خبر خوشحال کننده‌ای است که در استان قزوین از ابتدای دولت تا سال 92 حدود 21 هزار هکتار اراضی به آبیاری مدرن مجهز شده و تا پایان این دولت معادل همان 21 هزار هکتار مجهز می‌شود که الان 6 هزار هکتار بهره‌برداری می‌شود و 14 هزار هم در دست اجرا دارند. این مایه مباهات ماست. فعال بودن مردم این استان و مصمم بودن مردم برای پیشرفت کشاورزی و تولید و این به معنای آن است که ان‌شاءالله در کنار هم می‌توانیم ایرانی بسیار آبادتر و سرافرازتر را شاهد باشیم، به حول و قوة الهی.

با عنایت خداوند و با توسل به روح بلند پیامبر عظیم الشأن اسلام، بهره‌برداری از فار اول طرح توسعه سامانه نوین آبیاری، مجتمع دامداری افق پارسیان و همچنین احیای طرح مجتمع کشاورزی زیاران را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

خیلی متشکر و ممنون. واقعاً باعث افتخار و خوشحالی است، کار بزرگی که شرکت ملی گاز در کشور ما در این سه سال و نیم انجام داده است. همین رقمی که آقای مهندس عراقی اعلام کردند، هزار روستا در این دولت گازرسانی شده. کل روستاهایی که از ابتدای تأسیس شرکت گاز – که پنجاه سال پیش بوده – تا اول این دولت گازرسانی شده، 14 هزار روستا بوده و در این دولت 9 هزار روستا گازرسانی شده و شما دیدید این مسیر صعب‌العبور را که با چه مشگلاتی لوله­‌های گاز را رساندند، موجب خوشحالی همه ماست. امیدواریم در کنار این گازرسانی مردم شاهد رفاه بیشتری و آلودگی کمتری برای محیط زیست خودشان باشند.

به نام خداوند بزرگ و با توسل به ارواح طیبة ائمة هدی علیه السلام، بهره‌برداری از خط انتقال گاز الموت و گاز رسانی به شهرهای معلم کلایه و رازمیان را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

خیلی متشکر جناب آقای عمیدیان، انصافاً وزارت ارتباطات در این مدت کار بسیار بزرگی را در کشور انجام داده در حوزه وسایل ارتباطی مردم و اتصال روستاهای ما به اینترنت. البته بعضی­ها خیلی خوششان نمی­آید از ارتباط و هواپیمای نو و امثال آن، اما امروز مسئله ارتباطات مسئله شغل، اشتغال و تحرک جامعه ماست؛ مسئله ارتباط با علم، دانش و فناوری جهان و اتصال به اطلاعات در دنیاست.

البته هر وسیله و ابزاری که در اختیار ماست باید فرهنگش را نیز برای جوان­ها تبیین کنیم و استفاده صحیح و درست از این ابزار باید انجام بگیرد، اما اصل ارتباطات کاری لازم و ضروری است و این وزارتخانه در کار خودش بحمدالله بسیار موفق بوده، از شرکت­های خصوصی و مردم هم که بیشترین بار مسئولیت بر دوش آنهاست ممنون و متشکر هستیم.

به نام خداوند و با توسل به روح امام موسی کاظم (ع) بهره‌برداری از پروژه‌‌های مخابراتی، دفاتر روستایی پست بانک، زیر ساخت و مرکز شتاب دهی نوآوری را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

خیلی متشکر خانم دکتر اربابی. ما از دو نظر خوشحالیم. یکی اینکه سازمان برنامه و بودجه دارد بر می­گردد و احیا می­شود در مسیری که مورد نظر بوده و یکی از وعده­های سال 92 این بود که این سازمان احیا شود. دوم اینکه می­بینیم خانم­های لایق جامعه ما امروز مدیریت بخش­های مختلف و پیچیده را بر عهده دارند. این موجب شادمانی همه ماست. خانم اربابی امروز به عنوان معاونت مدیریت توسعه و منابع انسانی سازمان برنامه و بودجه هستند و بسیاری از خانم­های ما امروز مسئولیت­های سنگینی را در کشور بر عهده گرفته­اند که این مسیر باید ان شاء الله ادامه پیدا کند.

به نام خداند بزرگ بهره‌برداری از ساختمان اداری سازمان برنامه و بودجه استان قزوین را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

خیلی متشکر و ممنون. امیدواریم این طرح بزرگ برای انتقال آب از سد طالقان که مورد خواست مردم بوده و هست به زودی تحقق پیدا کند، همه اقدامات لازم برای انجام این پروژه مهم انجام بگیرد و دولت هم با همه توان حامی این طرح و تصفیه خانه­ای است که امروز فعالیتش را آغاز می­کنید. به نام خداوند بزرگ تصفیه خانه سامانه انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین و همچنین طرح آبرسانی به شهر قزوین از بیدستان را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

خیلی متشکر. من هم خدمت مردم بسیار خوب شهر محمدیه و همه مردم فهیم و دلاور استان قزوین سلام عرض می­کنم، آنهایی که صدای ما را می‌شنوند، و برای همه مردم آرزوی موفقیت و شادکامی می‌کنم در این سالی که سال تولید ملی و اشتغال است.

با عنایت خداوند بزرگ بهره‌برداری از پارک 22 هکتاری مهرگان شهر محمدیه را آغاز بفرمایید، علی برکت الله.

بسیار خوشحالم که امروز خداوند توفیق داد میهمان مردم عزیز و غیور استان قزوین، شهر قزوین و تاکستان باشم و همچنین پروژه­های مختلفی در بخش­های مختلف این استان به افتتاح رسید.

آنچه برای ما مهم است این است که از فضایی که امروز برای ما به وجود آمده حداکثر استفاده را ببریم، خداوند به ما کشوری عنایت کرده با فضای امن. ویژگی این امنیت این است که امروز می­توانیم از این فضا برای تولید، پیشرفت استان و کشور و اشتغال جوان­هایمان استفاده کنیم.

شرایطی که امروز بعد از توافق هسته­ای ایجاد شده، شرایطی است که کسب و کار آسان تر است. صادرات راحت‌تر صورت می­گیرد. واردات مواد اولیه آسان‌تر صورت می­گیرد. کشتی­‌های بزرگ می­توانند در بنادر ما پهلو بگیرند. ما می­توانیم در این شرایط محصولاتمان را به خارج صادر کنیم.

من به عزیزان در عسلویه گفتم که در آغاز دولت یازدهم که صنایع پتروشیمی ما در تحریم بود به واحدهای پتروشیمی که سر زدم، انبارها پر بود و جا نداشت. فضای بیرون و حیاط هم پر بود و دیگر نمی­توانستند تولیدی انجام دهند. اصلاً فضایی نبود که تولید انجام بگیرد. گازی که مورد نظر آنها بود به دست آنها نمی­رسید. به دلیل اینکه فعالیت نفتی ما تقریباً نیمه تعطیل بود.

امروز این فضای خوب به وجود آمده، به جای اینکه همه بیاییم از این فضا استفاده کنیم، همدیگر را تشویق و کمک کنیم، عده­ای نه تنها از این فضای خوب بهره‌برداری نمی­کنند و مردم را تشویق نمی­کنند بلکه به صورتی می­خواهند مردم را دلسرد کنند.

حالا در روزهای آینده ان شاء الله فرصت پیش خواهد آمد که من برخی از حقایق را که تا حال به مردم نگفته­ام به مردم بگویم که برخی به جای کمک به ملت ایران و به جای کمک به پیشرفت ایران، هر روز سنگ‌اندازی کردند اما ملت ما با مقاومت، قدرت، ایستادگی و بی‌اعتنایی به بوق­های نا صحیح و نادرست کار خودشان را انجام داده­اند.

امروز ببینید در قزوین معمولاً یک سری افتتاح داریم، در هفته دولت یک سری افتتاح داریم، 1400 میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده، بیش از 2500 نفر مشغول به کار شده­اند. یک نفر در کشور ما اگر اشتغال مناسب برایش ایجاد شود، ما همه باید خوشحال باشیم یا یک واحد تولیدی و فنی فعال می­شود. من یادم می­آید در سال­های اول انقلاب به سفری رفته بودیم، آقایی از مسئولین بود، بعضی­ها می­رفتند از فروشگاهی جنس می­خریدند، می­گفت کیسه­‌ها را به من بدهید. کیسه­ها را جمع می‌کرد مثلاً بیست سی کیسه، می‌گفت این کیسه‌ها را می­خواهم سوغاتی ببرم. آن وقت یک ایرانی که به خارج می­رفت نه تنها جنس و تولیدات آنجا حتی ظرف و کیسه­اش هم برایش عجیب بود که یک کیسه پلاستیکی شیک و تر و تمیز با نقش و نگار زیبا می­دید، می­گفت حیف است این را دور بیاندازیم.

امروز کشور ما در مسیر حرکت و پیشرفت قرار گرفته. این واحدهای تولیدی که امروز، روزها و ماه­های قبل و روزهای آینده مشغول به کار شده­اند به معنای امید بخشی در کشور ماست. بحمدالله ما توان فراوانی در نیروی انسانی و مواد اولیه داریم.

مواد پتروشیمی که آغازش از گاز شروع می­شود از عسلویه یا هر منطقه دیگر و تبدیل­های مختلف می­شود، پایین دستی­های صنعت پتروشیمی که می­تواند این همه محصول را برای ما به وجود بیاورد. در دولت یازدهم 9 میلیون تن به تولید مواد پتروشیمی افزوده شده است. ارزش این 9 میلیون تن 5/5 میلیارد دلار است. این حرکتی که می­بینیم آغاز شده، در صادرات غیر نفتی، بخش­های مختلف، در تولید نفت، گاز، صنایع مختلف. امروز تولید صنعتی ما رشد مناسب دارد. تولید معادن ما رشد مناسب دارد و در امور بسیار مهم و زیر بنایی اقداماتی که دارد انجام می­گیرد.

قولی که ما به مردم قزوین دادیم ان شاء الله امیدواریم در حد توان این دولت تا پایان دولت بسیاری از آن قول­ها جامه عمل بپوشد. خط سوم راه آهن از تهران به قزوین، راه آهن قزوین به رشت که امیدواریم همه اینها تا پایان این دولت به ثمر رسیده و افتتاح شود و بعد شروع راه آهن رشت به آستارا که ما را به روسیه، کشورهای قفقاز و اروپا متصل می­کند.

کاری که در زمینه آب دارد انجام می­گیرد، همین ارقامی که اعلام شد، 20 هکتاری که ان شاء الله تا پایان این دولت آبیاری نوین آن اجرایی و عملیاتی می­شود، آب سد طالقان که فعالیتش برای انتقال به شهرهای مختلف استان قزوین شروع می­شود، اینها آرزوهای مردم و جامعه ماست. و از این حرکت بزرگی که در کشور ما شروع شده همه باید خوشحال باشیم.

ما می­بینیم رقمی اعلام شد – چون رقم رند بود من یادم ماند – که 111 طرح از تسهیلات بانکی در سال گذشته استفاده کردند، واحدهایی که نیمه فعال بودند یا فعال نبودند، امروز همه آنها فعال شده­اند و ان شاء الله در سال جدید با سرعت و تحرک بیشتر باید برای جوان­ها اشتغال بیافرینیم.

اشتغال کار بسیار سخت و پیچیده­ای است. برای اینکه شما بدانید اشتغال چقدر پیچیده است، چون معمولاً این روزها شعار ها هم شروع می­شود، فقط پنج کشور در دنیا هستند که بالای ششصد هزار شغل در سال می­توانند درست کنند. شغل درست کردن کار آسانی نیست. سرمایه‌گذاری عظیمی می­خواهد. باید سرمایه داخلی و خارجی را جذب کنیم. باید فناوری را جذب کنیم. در طول سال 95 مجموعاً 630 هزار شغل خالص ایجاد شد که رقم قابل ملاحظه­ای بود. البته این رقم کافی نیست، اما نیاز به تحرک بیشتری داریم و باید خودمان را برای اشتغال بالاتر آماده کنیم. باید لوازم این اشتغال را مد نظر قرار دهیم. همه مردم و دستگاه­های تبلیغاتی ما و مجلس شورای اسلامی که الحمدلله امروز در مجلس دهم هماهنگ­تر از گذشته با هم کار می­کنیم، باید دست به دست هم دهیم تا ان شاء الله بتوانیم در مسیر پیشرفت، تولید ملی و اشتغال حرکت کنیم.

ملت هم برای اعلام اراده و مطالباتشان هم با زبان باید مطالباتشان را به مسئولین اعلام کنند و بگویند چه می­خواهیم و چه راهی را می­خواهیم و هم با عمل، حرکت و رأی خود اعلام کنند که ما چه راه و چه مسیری را می­خواهیم. انتخابات روزهای پر افتخار برای تاریخ کشور ماست؛ هر انتخاباتی که هست؛ انتخابات مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری یا اکنون که در آستانه انتخابات شوراها و انتخابات ریاست جمهوری هستیم. انتخابات یعنی فضایی که مردم نظر و راهشان را بر می­گزینند و انتخاب می­کنند. امروز آنچه داریم در سایه انتخاب شما در سال 92 است. اگر در سال 92 این راه را انتخاب نکرده بودیم، راه تعامل سازنده با دنیا را انتخاب نکرده بودیم شرایط دیگری داشتیم و صادرات نفت وضع دیگری داشت، تولید نفت ما وضع دیگری داشت، پتروشیمی ما وضع دیگری داشت. تولید صنعتی و معدنی وضع دیگری داشت. کشاورزی ما شرایط دیگری داشت.

انتخابات برای سرنوشت ما خیلی مهم است. این روزها بزرگ­ترین وظیفه ما این است که همه مردم را برای رفتن به پای صندوق رأی تشویق کنیم و آنها از میان کاندیداها آن کسی را که می­دانند برای کشورشان، آینده و فرزندان و سرنوشت منطقه مان، سرنوشت روابط ما با دنیا [مفید است انتخاب کنند].

روز و ایام تعیین کننده برای آینده و زندگی ماست. امیدوارم همه ما با نشاط و شادابی در روزهای آینده با تشویق دیگران بتوانیم انتخاباتی با شکوه و حماسه­‌ای بزرگ­تر از حماسه سال 92 را به حول و قوة الهی بیافرینیم.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

102575
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.