سخنرانی در مراسم روز صنعت دفاعی

تفاوت فضای مرداد 95 با مرداد 94/ نقش وزارت دفاع در برجام/ پیروزی اخلاقی ملت ایران، یکی از دستاوردهای برجام/ تهمت‌های ناروای دشمنان به ایران اسلامی/ درپی ساخت سلاح هسته‌ای بودن ایران به طور مخفیانه، تهمتی دیگر/ بار بزرگ پاسخ به سوالات آژانس در مسئله پی . ام . دی/ حل مسئله پی . ام . دی پیروزی اخلاقی ایران/ تلاش‌های فنی حقوقی و سیاسی وزارت دفاع برای حل مسئله پی ام دی/ بازدید آمانو از پارچین، یک بازدید تاریخی در تاریخ مسائل حقوقی/ ایجاد فضایی نوین در زمینه فناوری‌های پیشرفته و پیچیده/ جبران فاصله‌های کشور با دنیا/ گام‌های بلند صنعت دفاعی در ساخت هواپیماهای جنگی/ تعمیر کامپوننت هواپیما در دوران دفاع مقدس/ احیای لامپ‌های رادار/ تنگنا‌ها و مضایق کشور در دوران دفاع مقدس در زمینه برخی ادوات ماندلاپ رادار/ خاموشی هاگ تهران به خاطر حفظ خارک/ روحیه مجاهد، ایمان و خودباوری اساس پیشرفت/ مارمیت اذ رمیت برای خرمشهر و همه عرصه ها/ مضاعف شدن اعتبارات بنیه دفاعی نسبت به سال گذشته/ اهمیت قدرت ملی و و حدت ملی/ کاهش قیمت نفت و متعاقب آن نصف شدن ارزش پول ملی، سه رقمی شدن تورم و استفاده کردن از ذخایر ارزی در کشورهای تولید کننده نفت/ کاهش قیمت نفت و رشد اقتصادی و کاهش تورم در ایران/ شکست تروریسم، شکست دشمنان ایران/ توانمندی برای بازدارنگی و دفاع موثر/ رابطه خوب و مناسب بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با وزارت دفاع/ برداشتن گام اول در تحرک صنعت و تکنولوژی و فناوری توسط نیروهای سلح/ حرکت‌های درخور توجه در زمینه‌های مختلف صنعت دفاعی کشور/ نگارش اولین نامه در سال 1368 برای خرید سیستم پدافندی راس300 توسط دکتر روحانی/ فراز و نشیب‌های بسیار در مورد گرفتن و خریداری کردن برخی چیزها مانند سیستم اس 300/ پیام ایران به همسایگان از نظر صنعت دفاعی/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان الله علی نصرهم لقدیر

روز صنعت دفاعی را به همه دست اندرکاران این صنعت بسیار مهم و تأثیرگذار در سرنوشت کشور و همة مسئولین محترم این وزارتخانه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و به روان همه شهدایی که در دوران دفاع مقدس، انقلاب اسلامی یا دوره‌های دیگر برای دفاع از سرزمین اسلامی، نظام و انقلاب اسلامی جان خود را فدا کرده‌اند،درود و سلام می‌فرستیم و جایگاه بلندتری را در قرب الهی برای آنها آرزو می‌کنیم.
در مرداد 95 تفاوت‌هایی با مردادماه 94 داریم از لحاظ فضایی که امروز در سطح منطقه و جهان برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده است؛ فضایی که در آن می‌توانیم از استعدادها، نیروها و فرصت-هایی که برای کشور ما در سطح جهان وجود دارد بهتر استفاده و بهره برداری کنیم.
من اولاً می‌خواهم به مسئولین وزارت دفاع و وزیر محترم دفاع به خاطر تلاش‌های بسیار تأثیرگذار و ارزشمندی که در برجام داشته‌اند، خسته نباشید بگویم.
برجام کار عظیم و بزرگی بود که بسیاری از نیروها و کارگزاران نظام ما در بخش‌های مختلف در آن نقش و تأثیر داشتند و وزارت دفاع از جمله آنها بود.
ما در برجام موفقیت‌ها و پیروزی‌های فراوانی به دست آوردیم که یکی از آن موفقیت‌های بزرگ پیروزی اخلاقی ملت ایران بود. در طول مدت 12 – 13 سال یا بیشتر ما را متهم می‌کردند که به صورت مخفیانه در پی ساخت سلاح‌های کشتار جمعی هستیم.
یک بار در ماجرای الحاق ما به کنوانسیون شیمیایی و بازرسی‌هایی که آن زمان از جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت، ثابت شد که دشمنان ما تهمت‌های ناروا و واهی نسبت به ما روا داشته بودند. ما به دنبال ساخت سلاح شیمیایی نبودیم، دنبال به انبار کردن سلاح شیمیایی نبودیم و این مسئله یک بار برای جهانیان روشن شد.
موضوع بعدی که بر مبنای آن تبلیغ می‌کردند و ایران را مستحق فشار می‌دانستند و قطعنامه علیه ما تصویب می‌کردند و فشارهای متفاوت بر مردم ما وارد می‌کردند، این بود که ایران مخفیانه در پی ساخت سلاح هسته‌ای است. در حل مسئلة پی.ام.دی هم بار بزرگی برای پاسخ به ده‌ها و صدها سؤال آژانس بر دوش وزارت دفاع و متخصصین وزارت دفاع بود برای آنکه ثابت شود دشمنان این انقلاب و بدخواهان ما دروغ گفته-اند.
اساساً حل مسئله پی.ام.دی پیروزی اخلاقی جمهوری اسلامی ایران بود. به دنیا ثابت کردیم ما راستگو هستیم و بدخواهان ما دروغگو هستند. اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از سال‌ها اعلام کرد و گفت ما دیگر نسبت به گذشته پرونده هسته‌ای ایران بحثی نداریم و نسبت به گذشته، پرونده کاملاً بسته شده است و کاری که امروز داریم در مورد آینده برجام و اجرای تعهدات آن است، این یک پیروزی حقوقی، فنی و اخلاقی بود که ما به دست آوردیم.
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همه توان فنی و حقوقی و سیاسی خود را برای این موضوع به کار گرفت. این کار، کار بسیار عظیم و بزرگی بود.حالا اگر از صدها خاصیت برجام بگذریم، کسی که
نمی‌تواند این یکی را منکر بشود. ثابت کردیم بدخواهان ما دروغ می-گویند و ما راست می‌گوییم؛ این را که دیگر کسی شک ندارد.
اینکه ما توانستیم به جهانیان ثابت کنیم که فتوای رهبر معظم انقلاب این است که ساخت و انبار سلاح هسته‌ای و به کارگیری آن نامشروع است و ما به این فتوا عمل کرده‌ایم. ما ملتی نیستیم که دورو و دو چهره باشیم؛ به زبان سخنی بگوییم و در عمل کار دیگری انجام بدهیم. به نظر من بازدید آمانو از پارچین یک بازدید تاریخی در تاریخ مسائل حقوقی جمهوری اسلامی ایران بود و این کار با تلاش و کوشش همه مسئولین و صاحب نظران و حقوق‌دانان و شخصیت‌هایی صورت گرفت که در این زمینه ساعت‌ها، روزها و شب‌ها کار کردند و توانستند این کار بزرگ را به ثمر برسانند. من از این بابت از همه پرسنل وزارت دفاع و از همه آنهایی که در این راستا تلاش کردند و کمک کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم.
امروز فضای دیگری برای ما ایجاد شده است. این را وزارت دفاع و صنعت دفاعی به خوبی می‌توانند توضیح بدهند که فضای بعد از برجام چقدر نسبت به فضای قبل از برجام تغییر کرده است.
امروز اگر نقشه‌ای را می‌خواهیم، امروز اگر ماده اولیه‌ای را می‌خواهیم، امروز اگر فولاد یا آلیاژ خاصی مورد نظر ما هست، امروز اگر می‌خواهیم رابطه علمی با مؤسسه‌ای برقرار کنیم، آیا شرایط امروز با یک سال پیش فرق کرده است یا نه؟ اگر فرق کرده است به معنای فضای نویی است که برجام برای ما در زمینه فناوری‌های پیشرفته و پیچیده به وجود آورده است.
البته اساس کار این است که ما خودمان در همه زمینه‌ها باید تلاش کنیم، خودمان باید فعالیت کنیم، خودمان باید اقدام کنیم و باید روی پای خودمان بایستیم. خودمان باید در مسیر خودکفایی حرکت کنیم. اما گاهی اوقات یک همکاری کار ما را چند سال جلو می‌اندازد. گاهی اوقات یک نقشه کار ما را چند ماه جلو می‌اندازد. برای ما سرعت مهم است. دنیا که منتظر حرکت ما نمی‌نشیند، در نتیجه ما باید فاصله‌های‌مان را با دنیا و صنعت دنیا جبران کنیم.
شما امروز از توربو جت هواپیما رونمایی کردید و این به معنای آن است که در این زمینه صنعت دفاعی ما گام بلندی برداشته است. کم کم در ساخت یک هواپیما، در ساخت یک جنگنده و در بخش‌های مختلف ورود و تخصص پیدا می‌کنیم. البته اگر مسلط بشویم ممکن است یک روز موتور هواپیما را از یک کشور و اویونیک هواپیما را از محل دیگری خریداری کنیم و این اشکالی ندارد. اشکالی ندارد ما توانمند و قدرتمند بشویم و به این صنایع ورود پیدا کنیم و در مراحل بعدی ممکن است یک موتور پیشرفته‌تر را هم بخریم. مانعی ندارد. ما وارد این صنعت شده‌ایم و این بسیار مهم است و بسیار اهمیت دارد. در همان سال‌های اول جنگ که امریکایی‌ها رها کرده بودند و رفته بودند و ما هم نمی-خواستیم که آنها بالای سرما باشند چقدر برای ما سخت بود وقتی که موتور را باز می‌کردیم و می‌خواستیم آن را جمع کنیم و ببندیم، یک موشک را باز می‌کردیم و می‌خواستیم تعمیر کنیم. من به یاد دارم که سال 58 قبل از جنگ برای اولین بار موتور فونیکس را در اصفهان باز کرده بودند و می‌خواستند با تعمیرات این موتور کاملاً آشنا بشوند. خیلی مهم است که قدم به قدم توانستیم.
در هواپیما یک کامپوننت‌هایی وجود داشت که ما آنها را هیچ وقت باز نمی‌کردیم. اصلاً کل کامپوننت تعویض می‌شد؛ به ما هم نمی‌دادند و برای اولین بار که می‌خواستیم آنها را باز کنیم. برای ما خیلی عجیب و غریب بود، ولی خیلی از آنها را باز کردیم و تعمیر کردیم، اکثر آنها را باز کردیم و به تعمیر رساندیم و روی هواپیما بردیم؛ این کار بزرگی بود که ما در دوران دفاع مقدس انجام دادیم.
خیلی مهم بود که ما در هر قدمی بتوانیم بر بخشی از کار مسلط بشویم. وقتی لامپ‌های رادار ما کار نمی‌کرد، کسی فکر نمی‌کرد که بتوان دوباره این لامپ‌ها را احیا کرد. زمانی من به یکی از افسران گفتم که می‌-توان اینها را احیا کرد؟ گفت لامپ منزل شما وقتی می‌سوزد مگر می‌شود احیا کرد، که بتوان این را هم احیا کرد؟ احیا نمی‌شود و دیگر عمرش تمام شده است. زمانی که تلاش و کوشش کردیم به این دلیل بود که دیگر نداشتیم. ما یک عدد لامپ بیشتر نداشتیم و همه لامپ‌های ما از دست رفته بود. گاهی اوقات ناچار می‌شدیم لامپ خارک را به تهران بیاوریم و لامپ تهران را به خارک و از خارک به جبهه ببریم؛ نداشتیم.
در آن زمان شرایط ویژه‌ای داشتیم. زمانی ناچار شدیم که به طور کلی هاگ تهران را خاموش کنیم. من به کسی نگفته بودم، به مسئولین رده بالای خودم نگفته بودم، هاگ را خاموش کرده بودیم و چند ماه هم گذشته بود. در جلسه‌ای با حضور مسئولین رده بالا بود که در مورد هاگ تهران، بحث و صحبت شد گفتم هاگ تهران که خاموش است. گفتند هاگ تهران خاموش است؟! از چه تاریخی؟ گفتم دو، سه ماه است. خیلی تعجب کردند. در آن جلسه مقام معظم رهبری به من گفت تو با چه جرئتی این کار را کردی. سه ماه هاگ تهران خاموش است؟ گفتم بله، من با مسئولیت خودم خاموش کردم چون اگر می‌آمدم و مشورت می‌کردم شما همه تردید می‌کردید. برای من خارک مهم بود و می‌خواستم آن را حفظ کنم. قطعه نداشتم و این کار را کردم. هاگ تهران سه ماه خاموش بود. البته از آن به بعد شرایط بهتری به وجود آمد.
آن زمان که من داشتم صحبت می‌کردم شرایط ما بهتر شده بود. کار عظیم و بزرگی در آن مقطع نسبت به زمان خودش انجام گرفت. اما زمانی توانستیم به این فناوری برسیم که چه کار کنیم که موشک‌های ضد تشعشع به رادار ما نخورد.
خداوند شهید ستاری، شهید بابایی و همه دوستانی را که آن زمان با همدیگر جلسات متعدد شب‌ها و ساعت‌ها در این زمینه کار می‌کردیم رحمت نماید. تازه این موضوعی هم که ما به آن رسیده بودیم اطمینان نداشتیم که مؤثر باشد. برای اولین بار اجرای این طرح را در عملیات والفجر 8 امتحان کردیم و دیدیم جواب داد. کار بزرگی بود که در آن مقطع و در آن زمان توانستیم انجام دهیم.
الحمدلله آن روحیه باقی مانده است و این خیلی مهم است. به نظر من اساس مسئله، باور و ایمان به کار است که ما به همه چیز می‌رسیم. مگر آنهایی که روز اول این موتورها را درست کردند در چه شرایطی بودند؟ استعداد ما ایرانی‌ها کمتر نیست. عشق ما به وطنمان از دیگران کمتر نیست. البته یک عقب ماندگی تاریخی داریم که می‌شود آن را با سرعت جبران کرد و خوشبختانه آن روحیه جهاد و ایمان و باور به اینکه ما قادر هستیم به اهداف بلندمان دست بیابیم اساس کار است. البته ما همه چیز، هر موفقیت و هر پیروزی‌ای را از ناحیه خدا می‌بینیم.
آن کلمه و ما رمیت اذ رمیت تنها برای خرمشهر نیست. در همه جا همین است. همیشه خداوند به ما توفیق می‌دهد، در همه جا خداوند آن روحیه را به ما می‌دهد و شرایط را برای ما آماده می‌کند و الحمدلله هر 31 مردادی که در طول این دو سه سال دولت یازدهم خدمت شما رسیدیم دیدیم که یک گام به پیش است و در فناوری‌های مختلف قدم به جلو گذاشته‌اید و کار عظیمی شده است.
البته این دولت هم با همه سختی‌هایی که در این سال‌ها از لحاظ بودجه و پول و امکانات و اعتبارات داشتیم، نسبت به نیروهای مسلح کم نگذاشتیم و اعتبارات بنیه دفاعی ما امسال (یعنی سال 95) حتماً بیش از دو برابر سال 92 است؛ یعنی از دو برابر بیشتر است. سال قبل نزدیک به دو برابر بود، امسال بیش از دو برابر است. این نشان می‌دهد که دولت در همه سختی‌ها اولویت‌های مربوط به نیروهای مسلح و بنیه دفاعی را مورد توجه قرار می‌دهد و می‌داند که توانمندی دفاعی یعنی چه؟
اگر ما قادر هستیم در دنیای سیاست و پشت میز مذاکره با طرف مقابل بنشینیم و حرف بزنیم و سخن بگوییم، ابتدا به خاطر قدرت ملی و وحدت ملی ماست، به خاطر ملت یکپارچه ماست. به خاطر رهبری شجاع ماست و به خاطر آن است که نیروی مسلح توانمند و قوی‌ای داریم. اقتصادی داریم که می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم.
در سال گذشته‌ تمام کشورهای تولیدکننده نفت چاره‌ای پیدا نکردند یا قیمت پول ملی‌شان از نصف کمتر شد یا تورم آنها سه رقمی شد یا به بخش بزرگی از ذخائر ارزی‌شان دست بردند و استفاده کردند. عربستان بخش بزرگی از ذخائر ارزی‌اش را استفاده کرد. تورم ونزوئلا سه رقمی شد؛ چهارصد یا چهارصد و پنجاه درصد شد. در روسیه و آذربایجان و امثال اینها ارزش پول ملی‌شان در برابر ارز خارجی از نصف هم کمتر شد. جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که با قدرت در یک سال گذشته با همه کمبودهایی که در قیمت نفت به وجود آمد که بی‌سابقه بود، رشد اقتصادی داشت؛ یعنی رشد ما منفی نشد. رشد اقتصادی سال قبل ما 3/ 1 بود و ان‌شاءالله امسال رشد اقتصادی ما بهتر خواهد بود. در این سه ماهه اول که گذشت رشد اقتصادی ما 4/ 4 بود. هدف گذاری اقتصادی ما تا پایان سال رشد 5 درصد است. در تورم هم روند کاهنده تورم را ادامه دادیم و به تورم یک رقمی رسیدیم.
کار بسیار عظیم و بزرگی جمهوری اسلامی ایران انجام داده است در همه زمینه‌ها همچون اقتصاد، فناوری، فرهنگ مقاومت و ایستادگی و کمک به ملت‌ها و کشورهای دیگر که شما می‌بینید که ما نه تنها ثبات و امنیت خودمان را حفظ کرده‌ایم، بلکه نسبت به دوستانمان، یارانمان، کشورهای همسایه‌مان و آنهایی که به شرایط بسیار سختی مبتلا شده‌اند، آنها را یاری و کمک کردیم و اگر کمک ما نبود معلوم نبود عراق چه وضعی داشت، سوریه چه وضعی داشت، لبنان چه وضعی داشت. این کمک‌های ما در کشورهای منطقه مؤثر بوده است و از یک دیدگاه هم ثبات کشورهای منطقه ثبات ماست. از یک دیدگاه شکست تروریسم شکست دشمنان ماست.
ما همواره دنبال توانمندی‌مان در زمینه صنعت دفاعی و نیروهای مسلح برای بازدارندگی و دفاع مؤثر هستیم یا به تعبیری که در زمان جنگ داشتیم، دفاع مؤثر و دفاعی که دشمن را پشیمان کند. در قدم اول باید توانمندی ما به گونه‌ای باشد که بازدارنده باشد و چشم طمع به کشور ما نباشد. در قدم دوم باید در شرایطی باشیم که مبادا دفاع مؤثر بکنیم. دفاعی که دشمن را تنبیه و او را پشیمان کنیم و از طرف دیگر همیشه باید صنعت دفاعی به صنعت کشور ما کمک کند.
رابطه بسیار خوبی که بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با وزارت دفاع وجود دارد بسیار ارزشمند است. برای اینکه شرکت‌های دانش بنیان، فناوری‌های نوینی که در کشور ما وجود دارد و متخصصینی که وجود دارند باید کاملاً به صنعت دفاعی متصل بشوند. حالا ممکن است که صنعت دفاعی ده جزء داشته باشد که دو جزء آن اختصاصی باشد و متعلق به خودتان باشد و نخواهید که به بیرون بدهید و جزو اسرار باشد، اشکالی ندارد، اما هفت یا هشت قسمت دیگر یا بخش‌های مختلف را که می‌توانیم به بیرون بدهیم.
همیشه قدم اول در تحرک صنعت و تکنولوژی و فناوری در دنیا معمولاً در نیروهای مسلح بوده ‌است. در بخش هوایی هم نیروهای مسلح بوده‌اند. در بخش الکترونیک هم نیروهای مسلح بوده‌اند.در اینترنت هم ابتدا نیروهای مسلح بوده‌اند. در بسیاری از علوم و فنون ابتدا نیروهای مسلح وارد شده‌اند و راه را باز کرده‌اند و در قدم‌های اولیه فناوری را به دست آورده‌اند و بعد بخش‌های دیگر صنعتی کشور توانسته‌اند آن را کامل کنند و تجاری‌سازی کنند و در بخش‌های غیرنظامی به کار بگیرند. الحمدلله ما امروز در بخش‌های مختلف حرکت بسیار خوبی داریم، در زمینه پهباد، در زمینه موشک و انواع موشک، که عام است، یعنی در نیروی دریایی موشک می‌خواهید، در نیروی هوایی موشک می‌خواهید، در نیروی زمینی موشک می‌خواهید، به هر حال هر کجا که باشد به این نیاز دارید.
بحمدالله ما در زمینه‌های مختلف در صنعت دفاعی، دریایی، هوایی، زمینی و موشکی و پدافندی حرکت بسیار خوبی انجام داده‌ایم و الحمدلله رابطه ما با دنیا برای خرید تسلیحات و ورود اس 300 یک کلمه رمز در شرایط امروز دنیا ست. بعد از سالیان دراز ما به لحظاتی رسیدیم، من فکر می‌کنم اولین نامه‌ای که من برای اس 300 نوشته‌ام وقتی بود که مسئول پدافند هوایی بودم، خداوند رحمت کند مرحوم ستاری هم در آن نامه سهیم بود، اواخر سال 1368 خدمت مقام معظم رهبری نامه نوشتیم که ما به خرید سیستم پدافندی اس 300 نیاز داریم و این اولین نامه است. حالا از آن زمان تا حالا که اس 300 در کنار ما است 27-28 سال طول کشیده است.
معمولاً در کشور ما خیلی چیزهایی که می‌خواهیم بگیریم یک فراز و نشیب‌هایی هم داریم. فقط برجام نیست که فراز و نشیب دارد. در همه کارها فراز و نشیب دارد تا همه قانع شوند، قبول کنند و همه به سهم خودشان برسند، به هر حال مقداری زمان می‌برد. ولی الحمدلله ما امروز رسیدیم و این به معنای آن است که ما در حال کار کردن با دنیا هستیم. ما می‌توانیم سلاح مورد نیازمان را بخریم. ما می‌توانیم سلاح بفروشیم. ما می‌توانیم سلاح مورد نیازمان را بسازیم. قدم‌های ما، قدم‌های بسیار مؤثری بوده است.
من از همه دست اندرکاران صنعت دفاعی که امروز به نام آنهاست تشکر و قدردانی می‌کنم. به همه آنها به خاطر تلاش‌های فراوان و پیگیری‌هایی که در این زمینه داشته‌اند، خسته نباشید عرض می‌کنم. ان-شاءالله دولت تلاش‌ها و کمک‌های خودش را در این زمینه ادامه خواهد داد. ملت ما هم به تلاش شما ارج می‌نهد و قطعاً کار شما مردم ما را خوشحال و دلگرم می‌کند و ثبات و امنیت ما را بیشتر می‌کند.
البته پیام ما به همه همسایگانمان این است که قدرت نظامی و دفاعی و توانمندی ما به ضرر کشورهای همسایه ما نیست، به ضرر مسلمانان نیست. ما به نفع مسلمانان تلاش می‌کنیم. امیدواریم یک یا دو کشوری هم که مسیر نادرستی را انتخاب کرده‌اند و فکر می‌کنند که با هرج و مرج طلبی در منطقه و با ابزار قرار دادن تروریست‌ها به نقطه‌ای می‌رسند یا به تفوقی می‌رسند، به اشتباه خودشان پی ببرند و آنها هم برگردند. خواست ما دوستی با همه کشورهای مسلمان است. خواست ما دوستی با همسایگانمان است. خواست ما کمک به همه کشورهایی است که امروز در برابر تروریسم و متجاوزین مقاومت و ایستادگی می‌کنند و این را وظیفه انسانی و اسلامی و انقلابی خودمان می‌دانیم.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

102552
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.