دکتر خیاطیان خبر داد:

تهیه پیش‌نویس اولیه بسته سیاستی نخبگان از سوی مرکز بررسی‌های استراتژیک

دومین نشست از سلسله جلسات بررسی مسائل نخبگان، در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

  • دوشنبه 24 مرداد 1401 19:09

مطالعه تطبیقی برنامه های توسعه ازمنظر عدالت بین نسلی در بخش نفت و گاز: طراحی شاخص و ارائه پیشنهاد سیاستی

تاکنون برنامه‌های توسعه از مناظر گوناگونی مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهش حاضر با رویکرد کمی و کیفی به بررسی این برنامه‌ها از منظر عدالت بین‌نسلی در بخش انرژی (با تاکید بر صنعت نفت و گاز) ‌پرداخته است. در این پژوهش پس از مطالعات کتابخانه‌ای و مصاحبه‌های تخصصی، شاخص‌هایی برای تحقق عدالت بین‌نسلی در بخش انرژی طراحی گردید و توسط متخصصان این حوزه اعتبارسنجی شد و نهایتا این شاخص‌ها با استفاده از روش تاپسیس (Topsis) رتبه‌بندی گردید. پس از آن در قالب گروه‌ کانونی به مطالعه دقیق برنامه‌های توسعه و احصای بندهایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به عدالت بین‌نسلی در بخش انرژی با تاکید بر نفت و گاز اشاره داشته‌اند اقدام شده است. اعتبارسنجی مجدد بندها و تطبیق آنها با اولویت‌های بدست آمده مرحله دیگری از این پژوهش است.نتایج پژوهش حاضر نشان می‌دهد که برنامه­های توسعه از منظر عدالت بین‌نسلی در بخش انرژی در طول برنامه اول تا ششم با رویکردها و اولویت‌های متفاوتی به موضوع پرداخته‌‌اند و البته برنامه‌های متأخر، جامعیت بیشتری داشته‌اند، مهم‌ترین تفاوت در این سیر، اهمیت یافتن توجه به شیوه هزینه درآمدهای حاصل از منابع نفتی در برنامه‌های پایانی بوده است. این مقاله در پایان نیز براساس شاخص‌های احصایی و رتبه‌بندی نخبگانی، پیشنهاداتی برای برنامه هفتم توسعه از منظر عدالت بین‌نسلی، ارائه می‌دهد.

  • یکشنبه 23 مرداد 1401 11:39

نشست گرامیداشت روز خبرنگار در مرکز بررسی‌های استراتژیک برگزار شد

دکتر خیاطیان: تعامل دو سویه دولت با رسانه‌ها، فرصتی برای نوسازی رابطه دولت و ملت است

نشست صمیمانه با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار، صبح امروز شنبه 22 مرداد ماه جاری با حضور رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهور و دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت و با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه‌های کشور در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک برگزار شد.

  • شنبه 22 مرداد 1401 16:40

نقش تحریم‌ها در افزایش همکاری ایران و روسیه

آمریکا برای رفع نگرانی‌های امنیتی خود درباره روسیه و ایران بیش از پیش به تحریم‌های اقتصادی روی آورده است، اما این اقدامات تاثیر متقابلی داشته‌اند که می‌تواند به جای تقویت امنیت آمریکا و امنیت منطقه‌ای نتیجه عکس بدهند.

  • چهارشنبه 19 مرداد 1401 09:22

به میزبانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری؛

نشست «تنظیم‌گری در مناطق آزاد و اقتصاد دانش بنیان» برگزار شد

نخستین نشست از سلسله نشست‌های «نقش تنظیم‌گری در اقتصاد دانش بنیان» با محوریت موضوع مناطق آزاد، تحت عنوان «تنظیم‌گری در مناطق آزاد و اقتصاد دانش بنیان» با حضور جمعی از اعضای هیات علمی ‌دانشگاه‌ها و مدیران اجرایی کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

  • شنبه 15 مرداد 1401 13:46
از زمان حمله آمریکا به عراق در یک جهان تک قطبی در سال 1991، رؤسای جمهور آمریکا در تلاش بوده‌اند نظمی ‌را بر منطقه غرب آسیا تحمیل کنند. نظمی ‌که آمریکا از سال 1991 در منطقه پایه‌گذاری کرد سرانجام با نتیجه‌ای فاجعه بار در دوران بیل کلینتون شکست خورد. پس از آن هم روسای جمهور بعدی، هر کدام به شیوه‌ای درصدد ایجاد نظم نوین در غرب آسیا بودند اما با شکست مواجه شدند. سیاست‌های نادرست آمریکا در قبال این منطقه از جمله نادیده گرفتن ملت‌ها از جمله علل این شکست‌ها بوده است. نشریه فارن افرز به بهانه سفر اخیر جو بایدن به منطقه به بررسی این سفر و نتایج آن و نظم تحمیلی آمریکا به منطقه پرداخته است.
خبر سیاست خارجی
در پی ارجاع ماموریت بررسی مسائل نخبگان در کشور از سوی رئیس جمهور به مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، بعدازظهر چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه جاری نشستی پیرامون این موضوع با حضور رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک، تنی چند از وزرا و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برگزار شد.
خبر خانه
پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی برجسته‌سازی هویت ملی در نظام آموزشی و پرورشی کشور و اهمیت محوری و بنیادی هویت ملی در گفتمان دولت مردمی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری اقدام به برگزاری سلسله نشست‌هایی با عنوان «نقش آموزش و پرورش در تقویت هویت ملی دانش‌آموزان و راه‌کارهای ارتقای آن» کرد.
خبر خانه
پس از انعقاد تفاهمنامه سه‌جانبه میان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستیار ویژه رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت، با هدف استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها در احیای جوامع روستایی، نشستی با عنوان «بایسته‌ها و لوازم احیای عدالت بنیان و مردم محور روستا با محوریت تعاون» با حضور کارشناسان و صاحبنظران این حوزه برگزار شد.
خبر گزارش نشست

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری مراکز پژوهشی و تحقیقاتی کشور برگزار کرد؛

میزگرد تخصصی «آمایش سرزمین و پیشرفت پایدار» با تاکید بر برنامه هفتم توسعه

مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای همکاری با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی،‌ میزگردی علمی با عنوان «آمایش سرزمین و پیشرفت پایدار» با تاکید بر برنامه هفتم توسعه برگزار کرد.
خبر گزارش نشست

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی بیشتر

با تاکید دولت سیزدهم بر «دیپلماسی اقتصادی» در عرصه سیاست خارجی، موضوع معرفی و اعزام رایزنان بازرگانی مجدداً مورد توجه قرار گرفته است و طبق اطلاعات موجود در وب سایت رسمی‌ سازمان توسعه و تجارت، ایران در حال حاضر در 8 کشور عراق، چین، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه، عمان، پاکستان و قطر دارای رایزن بازرگانی است.
خبر سیاست خارجی
متعاقب جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های گسترده غرب علیه روسیه، مسیرهای ترانزیتی «شرقی- غربی» از مسیر روسیه به اروپا از جمله مسیر شمالی طرح راه ابریشم چین (ابتکار یک کمربند- یک راه) و طرح‌هایی مانند «پل زمینی اوراسیای جدید (New Eurasian Land Bridge) که قرار بود قبل از جنگ اوکراین بین روسیه، اوکراین، بلاروس و لهستان شکل بگیرد، با انسداد یا چالشی جدی مواجه شد.
خبر سیاست خارجی
دیمیتری پاتروشف، وزیر کشاورزی روسیه در مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ به مطلبی مهم و تأثیرگذار در عرصه تحولات بین المللی اشاره کرده است. وی در حاشیه این مجمع بیان کرده «روسیه محصولات کشاورزی خود را تنها به کشورهای دوست صادر خواهد کرد». این اظهارات در حالی گفته می شود که قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی همچنان روند صعودی دارد و از افزایش ماه‌های اخیر خود عقب نشینی نکرده است. گزارش‌های سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد هم از افزایش روند شاخص قیمت‌ها خبر می‌دهد. فائو پیشتر اعلام کرده بود در ماه مارس میلادی شاخص قیمت مواد غذایی این سازمان رکوردی تاریخی را ثبت کرده است و به بیشترین میزان خود در طول تاریخ رسیده است.
خبر شمس

انتشارات

شماره زمستان ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره 41 فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (زمستان ۱۴۰۰) به صاحب‎ امتیازی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر شد.

  • سه شنبه 6 اردیبهشت 1401 16:46

شماره پاییز ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره 40 فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (پاییز ۱۴۰۰) منتشر شد.

  • شنبه 18 دی 1400 13:34

شماره تابستان ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره ۳۹ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (تابستان ۱۴۰۰) منتشر شد.

  • سه شنبه 11 آبان 1400 10:22