سخنرانی در مراسم دیدار مردم، مسئولان و اندیشمندان شرکت کننده در کنفرانس وحدت اسلامی با مقام معظم رهبری به مناسبت میلاد پیامبر اعظم (ص)

معجزه ولادت، بعثت و هجرت پیامبر / اداره مدینه در چارچوب شریعیت، حکمت، سیاست و رحمت / قانون گرایی پیامبر / پیامبر، حاکمی اهل گذشت / جامعه النبی، شاهکار سیاسی و صلح حدیبیه، شاهکار حقوقی پیامبر / حکمت رحمت و شریعت پیامبر / نیاز امروز جهان اسلام به سیره عفو و استغفار پیامبر / اسلام ستیزی نادانان به نام جهاد / محکومیت خشونت و تروریسم در سرتاسر دنیا / اسلام، هم دین و هم آرمان / جذب حداکثری و دفع حداقلی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

میلاد خجسته پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و فرزند والامقامش امام صادق(ع) را به حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی حاضر در جلسه، میهمانان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، همه مسلمانان جهان، ایرانیان عزیز و به ویژه به محضر رهبر معظم انقلاب تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

امروز تنها میلاد یک شخصیت والامقام نیست. امروز روز میلاد سپیده است؛ سپیده صادق بعد از شبی طولانی، شبی ظلمانی از فساد و بداخلاقی و جهل و تجاوز و رودرروی یکدیگر ایستادن و تفرقه و آدم‌کشی. سپیده‌ای که نوید از علم و اخلاق و قانون گرایی و معنویت و رفاه انسان‌ها می‌داد.

او هم ولادتش معجزه بود و هم بعثتش و هم هجرتش. با ولادتش برای همه جهانیان امید آفرید و با بعثتش نور و با هجرتش دولت، امت و وحدت برای مسلمانان و جهانیان به ارمغان آورد.

شریعت، حکمت، سیاست و رحمت پیامبر در اداره جامعه

پیامبر در چارچوب شریعت، حکمت، سیاست و رحمت جامعه را اداره کرد. گرچه در آغاز اکثر مردم مدینه مسلمان نبودند اما او با حکمتش آنچنان این شهر را اداره کرد که حتی آنها که معتقد به وحی او نبودند به خرد و حکمت و تدبیرش ایمان یافتند. او وحی را در برابر عقل قرار نداد. حتی برای تبیین وحی از عقل هم وام گرفت و برای حرکت درست در مسیر صحیح عقل، چراغ وحی را پیش روی عقل قرار داد و این همان است که وقتی عقل و نورانیت وحی ترکیب می‌شود حکمت آفریده می‌شود.

پیامبر شریعت را هم آورد یعنی قانون و قانونگرایی. در یک جامعه اسلامی هیچ چیز بالاتر از قانون نیست. حتی پیامبر هم باید تسلیم قانون و در چارچوب قانون حرکت کند. پیامبر جامعه را نه با زور و قدرت بلکه با حکمت و تدبیر و قانون‌گرایی، شریعت و سیاست و همچنین رحمت اداره کرد. فبما رحمة من الله لنت لهم ولو کنت فظاً غلیظ القلب لا نفصوا من حولک، فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر.[1]

پیامبر حاکمی است که اهل گذشت است. او حافظه‌ای روشن دارد، فراموش نمی‌کند، اما اهل انتقام نیست. او مکه را هرگز از یاد نبرد. اما شاهکار اخلاقی‌اش فتح مکه و عفو سراسری او بود. او حتی با آن که بسیار عم گرامی‌اش حمزه سیدالشهداء را دوست داشت، از وحشی هم گذشت. او را هم عفو کرد؛ فاعف عنهم.

خدا به پیامبر می‌فرماید: در جامعه‌ای که هم خطا هست و هم اشتباه و گاهی هم گناه و مردم معصوم نیستند. فاعف عنهم و بالاتر از آن واستغفر لهم، برای آنها از خدا هم طلب آمرزش کن و وشاورهم فی‌الامر، برای برای اداره جامعه و حکومت با مردم مشورت کن و نظر آنها را بگیر. پیامبر نیز با پیمان و صلح مدینه و جامعه اسلامی را اداره کرد. شاهکار سیاسی آن حضرت جامعة النبی و مدینة النبی بود و شاهکار حقوقی‌اش صلح حدیبیه بود و شاهکار اخلاقی‌اش فتح مکه بود.

پیامبر اهل خرافات و خیالات و خشونت و قشریت نبود. حکمت او مانع از خرافه بود و رحمت او مانع از سخت‌گیری بود. شریعت او مانع از بی‌قانونی بود. همه در برابر پیامبر خم می‌شدند نه به خاطر قدرتش بلکه بالاتر، به خاطر حکمتش.

امروز ندای پیامبر بیش از همیشه بلند است و آن ندا این است که مسلمانان مسلمانی کنید که مسلمانی به نام نیست و به راه است.

نیاز به سیره عفو و استغفار پیامبر با توجه به خشونت و افراط به نام اسلام

امروز همه نیازمندیم که خود را در محضر پیامبر بیابیم و ببینیم که اگر این‌گونه شد دیگر تکفیر و تفسیق نیست. دیگر در آن جامعه خشونت و افراط نیست. عفو است و استغفار است، به جای قهر و استیلا و انسجام است به جای اتهام. امروز دنیای اسلام بیش از هر زمان دیگر به سیره و روش و راه پیامبر نیازمند است که امروز ما نه تنها به میلادش بلکه به ارثی که برای ما از فرهنگ گذاشته است نیازمندیم و باید آن مسیر را طی کنیم.

آنانی که به ناروا به نام جهاد، دین و اسلام به خشونت و آدمکشی و افراط می‌پردازند، چه بخواهند و چه نخواهند در مسیر اسلام هراسی و اسلام ستیزی قدم گذاشته‌اند. ولو اینکه مزدور نباشند و برخی از آنها دوستان نادان نباشند.

ما خوشحالیم که مردم مسلمان منطقه از عراق و شام و لبنان و فلسطین گرفته تا افغانستان و پاکستان در برابر افراط و خشونت و تروریسم ایستادگی می‌کنند و هر روز پیروزی‌های نو را به دست می‌آورند.

ما افراط و خشونت و تروریسم را محکوم می‌کنیم. چه در فلسطین باشد و چه در لبنان و شام و عراق و چه در پاریس و چه در امریکا. ترور همه جا محکوم است و هر آن کس که از خشونت و تروریسم حمایت کند، خدای ناکرده چه کشورهای منطقه باشند و چه اروپا و امریکا، همه از دیدگاه ما محکوم هستند. ما حامی همه ملت‌هایی هستیم که امروز علیه تروریسم قیام و ایستادگی کرده‌اند که آرمان اسلام و ایمان و دین ما کنار نامش است: اسلام.

اسلام هم نام دین ما هست و هم آرمان ما. اسلام یعنی قانون‌گرایی و تسلیم در برابر حق، اسلام یعنی صلح و سلم. ما راه اسلام را ادامه خواهیم داد و به آن افتخار می‌کنیم و همه ما باید بیش از گذشته به ندای وحدت گوش فرا دهیم و پرچم اسلام را در سراسر جهان به اهتزاز در آوریم. راه ما همان‌طور که رهبری فرمودند باید جذب حداکثری و دفع حداقلی باشد. راهمان را با عزت و حکمت و مصلحت ادامه خواهیم داد و به سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب گوش جان می‌سپاریم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

[1] . سورة آل عمران، آیة 159.

91689
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.