چگونه انقلاب انرژی‌های نو و ارتباطات طلیعه فرارسیدن عصر سرمایه داری توزیعی را می‌دهند؟

نگاهی به پیامدهای انقلاب سوم صنعتی

جرمی ریفکین، اقتصاددان و جامعه‌شناس آمریکایی و نویسنده کتاب «انقلاب صنعتی سوم» است که در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفت. او مشاور اتحادیه اروپا و روسای جمهور در کشورهای مختلف است. او استاد دانشگاه پنسیلوانیا و رییس بنیاد روندهای اقتصادی در واشنگتن است. او در این مقاله به پیامدهای اقتصادیِ پدیده‌های تکنولوژیکِ جدید می‌پردازد.

دانشجوی دکتری ارتباطات

تصویر نگاهی به پیامدهای انقلاب سوم صنعتی

تمدن صنعتی ما در یک تقاطع قرار دارد. نفت و سایر انرژی های سوخت فسیلی که مسیر صنعتی زندگی ما را می سازند رو به اتمام هستند و فناوری هایی که از آنها ساخته شده و با این سوخت‌ها به حرکت در می آیند قدیمی شده‌اند. تمامی زیرساخت‌هایی که از سوخت‌های فسیلی ساخته شده‌اند قدیمی شده و قابل تعمیر نیستند. نتیجه این است که بیکاری به سطح بالا و خطرناکی در تمام دنیا رسیده است. دولت‌ها، کسب و کارها و مصرف کنندگان، بدهی دارند و استانداردهای زندگی در همه جا رو به کاهش هستند. آمارها نشان می دهند یک میلیارد نفر تقریبا یک هفتم از جمعیت کره زمین از گرسنگی و قحطی رنج می برند. بدتر این که تغییرات اقلیمی ناشی از صنعت سوخت فسیلی پدیدار شده‌اند و گونه های زنده را به خطر انداخته‌اند.

از زمان رکود بزرگ در تابستان ۲۰۰۸ ، دولت‌ها، اجتماعات کسب و کار و جامعه مدنی درگیر بحث های داغی درباره‌ی احیای اقتصاد جهانی شده‌اند. گرچه اقداماتی چون ریاضت اقتصادی و اصلاحات بازار، نیروی کار و مالی برای پیش بردن این فرآیند احیای اقتصادی، لازم هستند اما بسنده کردن به این فاکتورها برای رشد دوباره‌ی اقتصاد کافی نیست. اجازه دهید با یک داستان توضیح دهم. انگلا مرکل صدراعظم آلمان چند ماه بعد از رسیدن به این مقام از من خواست تا به برلین بروم و به تشکیلات اداری وی کمک کنم تا موضوع ایجاد شغل های جدید و رشد اقتصاد آلمان را در قرن بیست و یکم حل کنیم. من این طور سخنانم را با وی شروع کردم: شما چطور می خواهید اقتصاد آلمان، اقتصاد اروپا و یا حتی دنیا را در دورانی رشد دهید که ذخایر انرژی رو به پایان است، در حالی که انقلاب صنعتی بر مبنای این ذخایر شکل گرفته بود؟

کاملا مشخص است که دومین انقلاب صنعتی در حال از بین رفتن است و انتشار دی اکسید کربن در حال تهدید زندگی انسان بر روی کره زمین است. آنچه ما اکنون به آن نیاز داریم یک روایت اقتصادی است که می تواند ما را واردآینده‌ی پساکربن کند. یافتن این نسخه های جدید مستلزم فهم نیروهای فناورانه‌ای است که می‌تواند اصلاحات عمیق را در جامعه ایجاد کند

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید..

114990
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.