در مرکز بررسی‌های استراتژیک بررسی شد:

طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خزر به فلات مرکزی

نشست هم‌اندیشی «طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خزر به فلات مرکزی» با حضور کارشناسان مربوطه در تالار تدبیر مرکز بررسی‌های استراتژیک برگزار شد.
تصویر طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خزر به فلات مرکزی

نظر به مطرح شدن پروژه شیرین‌سازی و انتقال آب دریای خزر و انتقال به فلات مرکزی (استان سمنان) در کشور از یک سو و امضای پروتکل ارزیابی اثرات زیست‌محیطی فراسرزمینی(EIA) در تیرماه ۱۳۹۷ و حمایت قاطع ایران با هدف حفظ دستاوردهای مندرج در کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر از سوی دیگر، این مرکز نشستی را با محوریت «طرح‌های انتقال آب از این دریا و پروتکل ارزیابی اثرات زیست محیطی فراسرزمینی» در روز ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰ الی ۱۲ با حضور متخصصان، نهادها و سازمان‌های ذی‌مدخل برگزار کرد. هدف از برگزاری این نشست، بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی طرح یاد شده و پروتکل‌های مرتبط، فرصت‌ها و چالش‌های آن و منافع بلندمدت ایران در اجرای پروتکل EIA دریای خزر و تاثیر این پروتکل‌ها بر طرح‌های مربوط بود.

113330
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.

نظرات شما ( 2 نظر )

متخصص
پنج شنبه 7 آذر 139811:07
قبلا این طرح در همین مرکز رد شد دیگر لزومی ندارد تکرار کنید.
( 0 ) ( 0 )
سعید احمدی
دوشنبه 27 آبان 139810:38
سلام انتقال آب به حوزه نمکی اثراتی مانند سد کنار تخت جمشید اثرات و پیامدهایی بلند مدت دارد که لازم است نظرات گروههای متخصص واقعی و نه سیاسی اخذ شود و اگر جهت جلوگیری از مهاجرت جمعیت اجبار به این طرح هست برنامه های کاهش اثرات مخرب آن نیز تدوین شود پیشنهاد این است که این آب فقط در حوزه صنعتی استفاده شود و طی مراحل ریوراسمز آب ساختار مناسب استفاده در صنایع را پیدا کند و سیستم تصفیه مناسب و فراوری پسماند بروز حتما دیده شود . ضمن انکه آغاز اجرای طرحهای آب شیرین کن قبل از انتقال نهایی آب اثرات جلب رضایت عامه مردم را برای سیاسیون پررنگ تر میکند
( 0 ) ( 0 )