سیاست خارجی ترامپ و واقعیت‌های نظام بین‌الملل

تصویر سیاست خارجی ترامپ و واقعیت‌های نظام بین‌الملل
مقاله «سیاست خارجی ترامپ و واقعیت‌های نظام بین‌الملل» نوشته حسین کریمی‌فرد (استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی) در فصلنامه شماره ۲۸ مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه پاییز ۹۷ به چاپ رسیده‌است.

سیاست خارجی ترامپ، به لحاظ نظری، رگه‌هایی از واقع‌گرایی و عمل‌گرایی دارد. ترامپ به مرور زمان بر اثر مواجه‌شدن با واقعیت‌های سیاست در داخل و خارج آمریکا، در حال سوق‌دادن سیاست خارجی این کشور به‌سمت واقع‌گرایی و عملگرایی است. فشار نهادهای مختلف در آمریکا ــ اعم از رسمی یا غیررسمی و نهادهای چندجانبۀ بین‌المللی، متحدان آمریکا در جهان و سایر کنشگران جهانی ــ کار ترامپ را در تحقق وعده‌های انتخاباتی خود در حوزۀ سیاست خارجی دشوار کرده است. آمریکا با اینکه از لحاظ منابع قدرت نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در صدر کشورهای جهان است نمی‌تواند به‌طورکامل نسبت به دیگر کنشگران سیاسی جهان مثل دولت‌ها، نهادها یا فرایند جهانی‌شدن بی‌توجه باشد. فرضیۀ این مقاله که با روش تحلیلی و توصیفی تدوین شده این است که «ایالات متحده پس از مواجه‌شدن با واقعیت‌های نظام جهانی به‌سمت سیاست خارجی عملگرا و واقع‌گرا متمایل شده است».

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113011
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.