دولت نهم و اتحادیه اروپا: دگرگونی در گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

مطالعه‌ی سیر نوسانات روابط میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، نشان می‌دهد که نقاط عطف این نوسانات بر تغییر کابینه‌ها در ج.ا.ا منطبق بوده است. تغییر دولت در نظام سیاسی ج.ا.ا تجلی تسلط یک خرده گفتمان جدید – جایگزین خرده گفتمان پیشین- در سیاست خارجی این واحد سیاسی بوده است. جابه جایی خرده گفتمان عدالت‌گرای ارزش‌محور، یک تغییر رادیکال بود که روابط طرفین را در تمامی ابعاد متاثر ساخت. چهره و تصویری که ایران در قالب این خرده گفتمان به محیط بیرونی ارائه داد، چهره‌ی واحدی سیاسی بود که نه تنها توزیع ارزش‌ها در ساختارهای موجود را به رسمیت نمی‌شناسد، بلکه سازوکارهای موجود بین‌المللی را از اساس بی‌اعتبار می‌داند و برای تغییر این ساختارهای ناعادلانه بسیار عمل‌گرا و فعال است. دولت نهم این راهبرد و رهیافت را دیپلماسی تهاجمی نام نهاد. این بخشی از کتاب «دولت نهم و اتحادیه اروپا» است.
تصویر دولت نهم و اتحادیه اروپا: دگرگونی در گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

کتاب «دولت نهم و اتحادیه اروپا: دگرگونی در گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» نوشته مهران رزمجوی در ۵ فصل زیر توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۹۲ و در دولت دهم، تهیه، تنظیم و منتشر شده‌است:

  • فصل اول: چارچوب نظری (تاثیر مسائل داخلی یک کشور بر سیاست خارجی)
  • فصل دوم: گفتمان‌ها و خرده‌گفتمان‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران
  • فصل سوم: گفتمان اصول‌گرای عدالت‌محور
  • فصل چهارم: روابط خارجی ایران و اتحادیه اروپا
  • فصل پنجم: دولت نهم و اتحادیه اروپا

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در نظر دارد فایل پی‌دی‌اف کتاب‌های منتشر شده در دوره ۱۳۹۲-۱۳۸۴ این مرکز را در سایت css.ir بارگذاری کند.

برای دریافت و مطالعه کتاب دو جلدی «دولت نهم و اتحادیه اروپا: دگرگونی در گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

112995
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.