شاخص صداقت در بازار اسلامی

در اقتصاد متعارف از عدم پنهان کاری اطلاعات به شفافیت تعبیر می شود. با وجود بیان ویژگی شفافیت، یا اطلاعات کامل برای بازار رقابت کامل، اغلب اقتصاددانان اذعان دارند که تعادل والراس، خیال پردازانه است. بیش‌تر بازارها در شرایط رقابت ناقص بوده و از نقصان اطلاعات رنج می برند. به نظر می رسد اقتصاد سرمایه داری ذاتاً از نقصان و پنهان کاری اطلاعات رنج می برد و با این مبانی، توان ترمیم این نقیصه را ندارد.
تصویر شاخص صداقت در بازار اسلامی

در بازار اسلامی با واژه صداقت مواجه هستیم. صداقت یک فضیلت اخلاقی و کمالِ دارای مراتب، با مبنا و بارِ ارزشی متفاوت با شفافیت است. افزون بر وصف بازار، وصف عوامل بازار نیز می باشد. منظور از صداقت معنای وسیع آن، یعنی صدق در نیت، رفتار و ساختار است. امانت داری، وفای به عهد، انصاف و هر آنچه که در گفتار یا عمل منتهی به اطمینان و اعتماد طرفین مبادله گردد، درون آن قرار دارد. صداقت در ارتباط فرد با خود، خدا، افراد دیگر جامعه و با محیط، تجلی می یابد و در فرد یا بازار به عنوان یک ملکه رسوخ یافته، پایدار می گردد. در نتیجه میان ظاهر و باطن، گفتار با نوشتار و بیان کالبد و رفتار و همه ی اینها با یکدیگر، تعادل برقرار می کند. در این بازار، طرفین یک نوع احساس آرامش نسبت به رفتار یکدیگر دارند و پنهان سازی اطلاعات به صورت عمدی نسبت به مبادله یا کالا در بازار وجود ن دارد و اگر خطایی صورت پذیرد، امکان جبران خطا در مکانیسم بازار وجود دارد. عرصه ها و در نتیجه شاخصها و نماگرها را می توان به زمینه ساز، فرآیندی و جبرانی تفکیک کرد. شناخت و از جهتی حاکمیت اخلاق می توانند شاخص زمینه ساز باشند، در حالی که شاخص های حاکمیت اخلاق، مانند راستگویی، وفای به عهد، امانت داری، انصاف، عدم غش و تبانی همراه با قانون مندی و نظم می توانند شاخص های فرآیندی باشند. همچنان که از خیارات می توان به عنوان شاخص های جبرانی، یعنی جبران نارسایی یا پنهان کاری عمدی بازار نام برد. طبیعی است هر شاخص می تواند نماگرهای متفاوتی داشته باشد.

کتاب «شاخص صداقت در بازار اسلامی» نوشته سید محمد کاظم رجایی، مصطفی کاظمی و عباس شفیعی نژاد توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در سال ۱۳۹۱ منتشر شده است.

برای دریافت و مطالعه این کتاب از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

112991
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.