اثر تغییرات قیمت نفت بر بازده بورس اوراق بهادار تهران

حسین میرزایی (استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تبریز)، مهدی دیانی (استادیار و عضو هیئت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی تهران)، فاطمه اسدی زیدآبادی (دانشجوی دکتری علوم اقتصادی، دانشگاه آزاد اسلامی) و لیلا گرجی (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه پیام نور کرج) در مقاله‌ای به بررسی اثر تغییرات قیمت نفت بر بازده بورس اوراق بهادار تهران به‌وسیله آزمون هم‌انباشتگی غیرخطی پرداخته‌اند.
تصویر اثر تغییرات قیمت نفت بر بازده بورس اوراق بهادار تهران

با توجه به نقش پررنگ نفت و میزان فروش و قیمت آن در اقتصاد ایران و همچنین اقبال عموم مردم و فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران خارجی به فعالیت در بورس اوراق بهادار تهران، بررسی رابطۀ‌ تغییرات قیمت نفت خام و بازده بورس موضوعی قابل‌توجه به نظر می‌رسد. این مطالعه هم‌انباشتگی و رابطۀ علت و معلولی بین قیمت نفت خام و بورس اوراق بهادار تهران را موردبررسی قرار داده­‌است. به نظر می­‌رسد قیمت نفت خام و بورس از طریق نرخ ارز در اقتصاد رابطه داشته باشند که در واقع تغییر در قیمت نفت خام تأثیری مستقیم بر نرخ ارز دارد و تغییرات نرخ ارز بر بورس تاثیرگذار است. برای بررسی فرضیه‌های این پژوهش از داده‌های مربوط به بازده بورس، نرخ ارز و قیمت روزانۀ سبد اوپک در بازۀ زمانی ۱۳۸۳ـ۱۳۹۵ استفاده شده است. همچنین، برای بررسی رابطه میان متغیرها نیز از آزمون هم‌انباشتگی استفاده شده است و درنهایت هم‌انباشتگی میان متغیرها مورد تأیید قرارگرفته و همچنین رابطه‌ای بلندمدت بین متغیرهای موردبررسی کشف شد. در واقع، وجود هم‌انباشتگی بیان می‌کند در انتقال تغییرات قیمت نفت به بورس عدم تقارن وجود دارد. ازنقطه‌نظر سرمایه‌گذاران، هم‌انباشتگی بورس و قیمت نفت بیان می‌کند که تنوع سبد سرمایه‌گذاری با نگهداری سرمایه در بازار نفت و بورس به‌صورت همزمان به‌طور محسوس و معنی‌داری ریسک بازار و سودآوری بلندمدت را افزایش نمی‌دهد.

برای دریافت متن کامل مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

112742
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.