شناسایی مبانی بینشی و ارزشی پایداری زیست‌محیطی

تصویر شناسایی مبانی بینشی و ارزشی پایداری زیست‌محیطی

سیدعلیرضا رادمنش دکترای رشته مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی به‌همراه دکتر لعیا الفت دانشیار دانشکده مدیریت همان دانشگاه در مقاله‌ای به شناسایی «مبانی پایداری زیست‌محیطی زنجیره تأمین با رویکرد الگوی اسلامی پیشرفت» پرداختند. در چکیده این مقاله آمده‌است:

مدیریت زنجیره تأمین پایدار یکی از موضوعات موردبحث در فضای دانشگاه و صنعت در سالهای اخیر است.

در طول دو دهه اخیر بسیاری از سازمان‌ها قدم‌های مفیدی در جهت ادغام پایداری و الزامات آن با تصمیمات کوتاه و بلندمدت خود برداشته‌اند. دلیل اصلی تمرکز فزاینده شرکت‌های تولیدی به پایداری را می‌توان کاهش ریسک و بهبود عملکرد اقتصادی زنجیره تأمین، جذب مشتریانی که پایداری برای آنها دارای اهمیت بسیار است و نیز تلاش در جهت افزایش پایداری جهان دانست. حفظ محیط زیست یکی از ابعاد اصلی دین اسلام به شمار می‌رود. مسلمانان به حفظ و نگهداری تعادل محیط زیست، که آفریده خداست، تشویق و سفارش شده‌اند. براساس اعتقادات اسلامی، حفاظت از محیط زیست امری ضروری است و مسئولیت حفظ و نگهداری آن برعهده انسان است. هدف این مقاله شناسایی مبانی بینشی و ارزشی اسلامی پایداری زیست‌محیطی زنجیره تأمین به‌منظور ایجاد بینشی جدید در میان دانشگاهیان، سیاستمداران و نیز مدیران صنعتی نسبت به اقتضائات الگوی اسلامی پیشرفت در حوزه مدیریت زنجیره تامین است.

این مقاله در شماره ۲۲ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاست‌گذاری عمومی ویژه بهار ۹۶ به چاپ رسیده‌است.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده نمایید.

102596
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.