معرفی و کاربست نظریه عقلانیت اسنلن

تصویر معرفی و کاربست نظریه عقلانیت اسنلن

دکتر ابراهیم زرگر استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و صیاد حسین‌زاده فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه علامه طباطبایی در مقاله خود به معرفی و کاربست «نظریه عقلانیت اسنلن» در سیاست‌گذاری تثبیت قیمت‌ها در ایران پرداختند. در چکیده این مقاله آمده است:

«این پژوهش با هدف معرفی و آزمون عملی مدلی از سیاستگذاری نوشته شده است که می‌تواند برخی از چالش‌های مهم پیش‌روی سیاست‌سازان ازقبیل گسیختگی مرحله تدوین از اجرا، نبودن تئوری مطلوب برای سیاستگذاری و عدم تجمیع بازخوردهای شکل‌گرفته جوامع علمی و منتقدان را مرتفع کند یا کاهش دهد. محققان تلاش می‌کنند به معرفی چارچوبی بپردازند که بتواند الزامات زمان سیاستگذاری و بعد از سیاستگذاری را پوشش دهد. بدین منظور، در پژوهش کنونی سعی شده است «نظریه عقلانیت ترکیبی ایگنیس اسنلن»،به عنوان مدل مطلوب مدنظرمحققان، دریک مطالعه موردی بر روی قانون«تثبیت قیمت‌ها» آزمایش شود و راهبردهای آن برای سه مقام طراحی، اجرا و بازخورد استخراج گردد. روش جمع‌آوری داده‌ها کتابخانه‌ای-مصاحبه‌ای و روش تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز کیفی-ساختاری است. یافته‌ها توانایی این چارچوب نظری در ترمیم گسیختگی دو مرحله طراحی نظری و کاربست عملی سیاست‌ها را تأیید می‌کند، که هم زمان می‌تواند بستری مناسب برای تجمیع نظرهای خبرگان مختلف در مرحله تحلیل و بازخورد نیز باشد».

این مقاله در شماره ۲۲ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاست‌گذاری عمومی ویژه بهار ۹۶ به چاپ رسیده‌است.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده نمایید.

102594
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.