Print Friendly

به گزارش روابط عمومی،همزمان با سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان‌شرقی، نشست تخصصی اتاق فکر استان آذربایجان‌شرقی با حضور دکتر حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری،  روز چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ا در محل دانشگاه تبریز برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی به نقل از خبرگزاری ایرنا واحد تبریز،حسام‌الدین آشنا روز چهارشنبه در جمع اعضای اتاق فکر آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز، اظهار کرد: انتظار داریم نخبگان و مدیران استان ها در این نشست ها مسایلی را که احساس می کنند به عنوان نیازها و کمبودهای استانی به گوش مسوولان ارشد نرسیده بیان کنند.

وی افزود: با رویکرد حاضر نگاه ها و نیازهای استان در تصمیم گیری های مسوولان ارشد تقویت می شود و انتقال این نکات از وظایف اتاق های فکر است.

آشنا تاکید کرد: بر این اساس در استان ها مسایل ملی مورد توجه بیشتر قرار می گیرد که در این ارتباط دانشگاه ها به عنوان متولیان اصلی اتاق فکر استان ها نباید محدود به دانشگاه باشند و از تمام نظریات بهره مند شوند.

مشاور فرهنگی رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اتاق فکر تجربه جهانی شده است، گفت: دولت ها رویکرد اتاق فکری ندارند و در واقع برای اجرا خلق شده اند، چرا که در چارچوب درون دولت تصمیم می گیرند.

آشنا بیان داشت: در اتاق های فکر به کسانی احتیاج داریم که دغدغه سیاسی نداشته باشند، به مسایل کشور فکر کنند و بتوانند مستقل از سیاست به تشخیص درست مساله و پیدا کردن راه حل مناسب و پیشنهاد سازنده بپردازند.

وی افزود: در این صورت است که دست دولت ها بازتر از سابق می شود و اولویت های اصلی و هزینه کردها مشخص و تصمیم گیری های کلان آسان می شود.

وی تشخیص تفکرات رقبا و ایجاد سرعت و تسهیل در تصمیم گیری های مختلف را از کارکردهای اصلی اتاق های فکر عنوان کرد.

محمدرضا پورمحمدی رییس دانشگاه تبریز نیز در این نشست گفت: ۲۵۰ هزار دانشجو در ۱۵ مرکز علمی استان مشغول به تحصیل هستند و استادان، روسا و هیات های علمی این دانشگاه ها به نوعی با اتاق فکر استان در ارتباط هستند.

چالش های دریاچه ارومیه، مسایل مربوط به کشاورزی و صنعت، مشکلات بخش صنعت چرم و کفش استان ، رکود واحدهای صنعتی استان، اهمیت به فرهنگ و زبان های بومی و محلی، کمبود بودجه دانشگاه ها نسبت به جمعیت، وسعت، قدمت و جایگاه آنها و پایین بودن بهره وری در حوزه های مختلف استان از جمله موضوع های مورد بحث در این نشست بود.

  • برداشت اول
  • برداشت دوم
  • اوقات شرعی
  • آب و هوا